Sterilizers and Autoclaves
Filtered Search Results
Keystone Cleanroom Products Self-Sealing 1422A Tyvek™ Autoclave Bag with Steam Indicator, 19 to 24 in. wide
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
The Self-Sealing 1422A Tyvek™ Autoclave Bag with Steam Indicator, 19 to 24 in. wide is designed for the steam sterilization of pharmaceutical equipment change parts. These bags are closed via the convenient and robust self-sealing closure system.
| Diameter (English) | Autoclave Bag |
|---|---|
| Size | Autoclave Bag |
| No. per Case | Autoclave Bag |
| Resistant To | Autoclave Bag |
| For Use With (Application) | Steam Sterilization |
| Includes | Steam Sterilization Indicator |
| Sterilization Method | Autoclave Bag |
| For Use With (Equipment) | Pharmaceutical Equipment and Components |
| Diameter (Metric) | Autoclave Bag |
| Thickness (English) | Autoclave Bag |
| Moisture Vapor Transmission Rate | Autoclave Bag |
| Certifications/Compliance | COC |
| Disposable | Single-use |
| Color | White |
| Quantity | Autoclave Bag |
| Material | Tyvek |
| Sterility | Non-sterile |
| Thickness (Metric) | Autoclave Bag |
| Product Type | Autoclave Bag |
| Protective Inner Packaging | Autoclave Bag |
| Outer Packaging | Autoclave Bag |
| Temperature Range (English) | Autoclave Bag |
| Latex Free | Yes |
| No. per Pack | Autoclave Bag |
| Temperature Range (Metric) | Autoclave Bag |
| Closure Type | Self-seal |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Dimensions (L x W) | Autoclave Bag |
O&M Halyard Quick Check Sterilization Wrap (H200)
Using Halyard Quick Check wraps is a fast, easy way to ensure instrument sterility is uncompromised.
| Product Type | Sterilization Wrap |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Linen towels, packs and gowns, light basin sets and single instruments (3 to 6 lb.) |
| Color | Blue |
| Latex Free | Yes |
| Material | SMS Fabric (H200) |
| Certifications/Compliance | Meets NFPA Class 1 |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Keystone Cleanroom Products Self-Sealing Autoclave Bags with Steam Indicator
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Self-seal autoclave bags made from Tyvek and specifically designed for pharmaceutical use in steam sterilization applications. 4 in. wide.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Width (English) | 4 in. |
| Product Type | Autoclave Bag |
| Color | White |
| Latex Free | Yes |
| Material | Tyvek |
| Certifications/Compliance | CoC |
| Temperature Range (Metric) | 121°C to 125°C |
| For Use With (Application) | Steam Sterilization |
| Closure Type | Self-seal |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Width (Metric) | 10.2 cm |
| Sterility | Non-sterile |
O&M Halyard Sequential Sterilization Wrap (H400)
Halyard Sequential wraps are the industry standard for sterile processing teams.
| Product Type | Sterilization Wrap |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Most basin sets, instrument sets, procedure trays, large linen packs, and drills (9 to 13 lb.) |
| Color | Blue |
| Latex Free | Yes |
| Material | SMS Fabric (H400) |
| Certifications/Compliance | Meets NFPA Class 1 |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
O&M Halyard Quick Check Sterilization Wrap (H500)
Using Halyard Quick Check wraps is a fast, easy way to ensure instrument sterility is uncompromised.
| Product Type | Sterilization Wrap |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Heavy instrument sets, retractors, and applications where frequent handling occurs (13 to 17 lb.) |
| Color | Blue |
| Latex Free | Yes |
| Material | SMS Fabric (H500) |
| Certifications/Compliance | Meets NFPA Class 1 |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Keystone Cleanroom Products Autoclave Bags with Steam Indicator
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Autoclave bags made from Tyvek and specifically designed for pharmaceutical use in steam sterilization applications. 14 in. wide.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Width (English) | 14 in. |
| Product Type | Autoclave Bag |
| Color | White |
| Latex Free | Yes |
| Material | Tyvek |
| Certifications/Compliance | CoC |
| Temperature Range (Metric) | 121°C to 125°C |
| For Use With (Application) | Steam Sterilization |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Width (Metric) | 35.6 cm |
| Sterility | Non-sterile |
Keystone Cleanroom Products Autoclave Bags with Drawstring and Steam Indicator
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Drawstring bags made from Tyvek and specifically designed for pharmaceutical use in steam sterilization applications. 24 in. wide.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Width (English) | 24 in. |
| Product Type | Autoclave Bag |
| Color | White |
| Latex Free | Yes |
| Material | Tyvek |
| Certifications/Compliance | CoC |
| Temperature Range (Metric) | 121°C to 125°C |
| For Use With (Application) | Steam Sterilization |
| Closure Type | Drawstring |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Width (Metric) | 61 cm |
| Sterility | Non-sterile |
Keystone Cleanroom Products Autoclave Bags with Steam Indicator
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Autoclave bags made from Tyvek and specifically designed for pharmaceutical use in steam sterilization applications. 22 in. wide.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Width (English) | 22 in. |
| Product Type | Autoclave Bag |
| Color | White |
| Latex Free | Yes |
| Material | Tyvek |
| Certifications/Compliance | CoC |
| Temperature Range (Metric) | 121°C to 125°C |
| For Use With (Application) | Steam Sterilization |
| Closure Type | Heat Seal |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Width (Metric) | 55.9 cm |
| Sterility | Non-sterile |
Keystone Cleanroom Products Self-Sealing Autoclave Bags with Steam Indicator
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Self-seal autoclave bags made from Tyvek and specifically designed for pharmaceutical use in steam sterilization applications. 24 in. wide.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Width (English) | 24 in. |
| Product Type | Autoclave Bag |
| Color | White |
| Latex Free | Yes |
| Material | Tyvek |
| Certifications/Compliance | CoC |
| Temperature Range (Metric) | 121°C to 125°C |
| For Use With (Application) | Steam Sterilization |
| Closure Type | Self-seal |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Width (Metric) | 61 cm |
| Sterility | Non-sterile |
Keystone Cleanroom Products Autoclave Bags with Drawstring and Steam Indicator
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Drawstring bags made from Tyvek and specifically designed for pharmaceutical use in steam sterilization applications. 23 in. wide.
Keystone Cleanroom Products Autoclave Bags with Drawstring and Steam Indicator
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Drawstring bags made from Tyvek and specifically designed for pharmaceutical use in steam sterilization applications. 26 in. wide.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Width (English) | 26 in. |
| Product Type | Autoclave Bag |
| Color | White |
| Latex Free | Yes |
| Material | Tyvek |
| Certifications/Compliance | CoC |
| Temperature Range (Metric) | 121°C to 125°C |
| For Use With (Application) | Steam Sterilization |
| Closure Type | Drawstring |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Width (Metric) | 66 cm |
| Sterility | Non-sterile |
Keystone Cleanroom Products Autoclave Bags with Steam Indicator
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Autoclave bags made from Tyvek and specifically designed for pharmaceutical use in steam sterilization applications. 18 in. wide.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Width (English) | 18 in. |
| Product Type | Autoclave Bag |
| Color | White |
| Latex Free | Yes |
| Material | Tyvek |
| Certifications/Compliance | CoC |
| Temperature Range (Metric) | 121°C to 125°C |
| For Use With (Application) | Steam Sterilization |
| Closure Type | Heat Seal |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Width (Metric) | 45.7 cm |
| Sterility | Non-sterile |
Keystone Cleanroom Products Autoclave Bags with Drawstring and Steam Indicator
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Drawstring bags made from Tyvek and specifically designed for pharmaceutical use in steam sterilization applications. 62 in. wide.
Keystone Cleanroom Products Self-Sealing Autoclave Bags with Steam Indicator
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Self-seal autoclave bags made from Tyvek and specifically designed for pharmaceutical use in steam sterilization applications. 22 in. wide.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Width (English) | 22 in. |
| Product Type | Autoclave Bag |
| Color | White |
| Latex Free | Yes |
| Material | Tyvek |
| Certifications/Compliance | CoC |
| Temperature Range (Metric) | 121°C to 125°C |
| For Use With (Application) | Steam Sterilization |
| Closure Type | Self-seal |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Width (Metric) | 55.9 cm |
| Sterility | Non-sterile |
Keystone Cleanroom Products Autoclave Bags with Drawstring and Steam Indicator
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Drawstring bags made from Tyvek and specifically designed for pharmaceutical use in steam sterilization applications. 22 in. wide.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Width (English) | 22 in. |
| Product Type | Autoclave Bag |
| Color | White |
| Latex Free | Yes |
| Material | Tyvek |
| Certifications/Compliance | CoC |
| Temperature Range (Metric) | 121°C to 125°C |
| For Use With (Application) | Steam Sterilization |
| Closure Type | Drawstring |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Width (Metric) | 55.9 cm |
| Sterility | Non-sterile |